Po 1 kwietnia 2015 r. księgowa powinna wystawić Twojemu przyszłemu pracownikowi skierowanie na badania lekarskie według nowego wzoru. Powyższe zmiany zostały wprowadzone 26 marca 2015 r. rozporządzeniem Ministra Zdrowia. Jeśli nie posiadasz jeszcze „własnej” księgowej albo co gorsze twoja księgowa nie wie o zmianach czym prędzej skorzystaj z zaawansowanej wyszukiwarki internetowej i wybierz odpowiedniego specjalistę np. na portalu ZaufanaKsiegowa.pl . W prosty sposób znajdziesz tam profesjonalne biuro rachunkowe którego pracownicy bezwzględnie będą posiadali aktualne druki skierowania na badania lekarskie. Możesz również skorzystać z naszego artykułu, w którym znajdziesz najlepsze sposoby na znalezienie najlepszej księgowej.

W całym „zamieszaniu” najważniejsza dla Ciebie zmiana dotyczy pracowników którzy nie będą musieli podlegać badaniom lekarskim jeśli przedstawią aktualne orzeczenie lekarskie na takie samo stanowisko w ciągu 30 dni od rozwiązania poprzedniej umowy o pracę. Czy to duże ułatwienie? Czas pokaże, choć w czasach coraz większej migracji pracowniczej może się to okazać nie do przecenienia.

Zmiany wprowadzają również wydanie przyszłemu pracownikowi skierowania w dwóch egzemplarzach (jeden dla pracownika). Dzięki tej zmianie pracodawca zatrudniając pracownika w ciągu 30 dni od rozwiązania poprzedniej umowy o pracę sam oceni czy należy przeprowadzać wstępne badania lekarskie. Ale też pracodawca może się poczuć coraz mniej związany z pracodawcą.

Księgowa wystawiając nowe skierowanie na badania lekarskie powinna pamiętać o:

  • wyborze odpowiedniego typu badania: wstępne, okresowe, kontrolne
  • określenie stanowiska pracy
  • opis warunków pracy; podanie ewentualnych warunków szkodliwych (czynniki fizyczne, pyły, czynniki chemiczne, biologiczne, inne)