Samochód właściciela w działalności gospodarczej?

Od 1 lipca ustawodawca przywrócił możliwość odliczania 50 proc. wydatków na VAT od paliwa do samochodów osobowych, które są wykorzystywane dla celów mieszanych. To nowe rozwiązanie wprwadza trochę zamieszania.

Cel mieszany używania samochodu?

Cel mieszany, czyli wykorzystanie samochodu częściowo w firmie, a częściowo prywatnie nie uprawniał przed 1 lipca do odliczania wydatków VAT od paliwa. Istniała możliwość odliczenia 50 proc. poniesionych wydatków na VAT od wszystkich kosztów związanych z eksploatacją tego samochodu osobowego, wyjątkiem jednak były wydatki na paliwo, od których nie można było odliczać podatku VAT. Wszelkie rozliczenia księgowe dotyczące posiadanych pojazdów warto powierzyć księgowemu, jeżeli stoimy przed jego wyborem bardzo pomocna okazać się może wyszukiwarka biur rachunkowych Zaufana Księgowa, znajdziemy tu spcjalistę, który profesjonalnie zajmie się ewidencją posiadanej przez nas floty pojazdów.

Czy muszę być płatnikiem VAT?

Oczywiście podobnie tak jak w przypadku wszystkich innych wydatków związanych z działalnością gospodarczą, wystarczy, że właściciel samochodu poprosi o wystawienie faktury. Warunkiem oczywistym do tego, aby można było skorzystać z jakiegokolwiek odliczenia jest to, aby podatnik był płatnikiem VAT. W świetle aktualnych przepisów paliwo jest traktowane tak samo jak inne wydatki ponoszone na naprawę lub konserwację samochodu.
Jest to spore ułatwienie i znacząca korzyść finansowa dla wielu polskich przedsiębiorców. Ale nadal trzeba pamiętać by się z niego rozliczyć. Sprawdź terminy rozliczeń.
Należy zaznaczyć że ograniczenie w odliczaniu VAT od wydatków na samochody (do 50%) nie wyraża rzeczywistego używania pojazdu do celów firmowych. Ma ono jedynie charakter uproszczony. Nie ma zatem obowiązku udowadniania, czy faktycznie podatnik
wykorzystuje samochód do celów firmowych w 50%, czy też w innym procencie.
Wszelkie wątpliwości w tej kwestii najlepiej rozwieje księgowy, już teraz zachęcamy do skorzystania z wyszukiwarki i wyboru odpowiedniego, kompetentnego specjalisty. To proste, bezpłatne i bardzo skuteczne rozwiązanie.