Samodzielnie czy z biurem księgowym?

Na początku gratulacje: skoro czytasz ten tekst to raczej podjąłeś decyzję i chcesz rozkręcić własny biznes. W sieci znajdziesz wiele poradników, my jednak staramy się, żeby wszystko co opisujemy opierało się na naszych lub dobrze nam znanych osób doświadczeniach. Co prawda akurat zakładanie firmy mamy dawno za sobą to jednak aż tak wiele się w tej materii nie zmienia. Generalnie teraz jest łatwiej – co nie znaczy, że łatwo. W RP często ułatwiając jedno decydenci komplikują co innego. Tak jest również z załatwianie wstępnych formalności. Pół biedy jeżeli chcesz założyć „działalność gospodarczą” w nie reglamentowanej dziedzinie. Gorzej jeżeli od razu chcesz spółkę z osobowością prawną i od razu w jednej z dziedzin ujętych w spisie, obejmujących ponad 80 działalności reglamentowanych. Wówczas musisz uzbroić się w cierpliwość. Generalnie ten moment to dobry czas na odpowiedzenie sobie na pytanie: czy chcę przechodzić przez to wszystko sam (ewentualnie z pomocą/doświadczeniem znajomych) czy wolisz skorzystać z pomocy. Jeżeli z pomocą to z jaką? Warto dodać, że dobry przedsiębiorca to przede wszystkim menedżer dobrze znający swoje mocne i słabe strony. Jeżeli jesteś tytanem pracy, masz żyłkę handlowca lub zmysł konstruktora ale niekoniecznie uwielbiasz walczyć, z urzędniczą papierologią to wybierz pomoc księgowego. Generalnie – o ile nie zamierzasz rozliczać się z urzędem skarbowym sam – i tak prędzej czy później będziesz musiał jakiegoś wybrać. Jak? Do tego służy wyszukiwarka. Generalnie można szukać na piechotę w googlu. Ty jednak masz być sprytnym menedżerem a nie wołem roboczym. Skorzystaj z zaawansowanej wyszukiwarki biur rachunkowych. Sam mogę polecić SumiennyKsiegowy.pl. Łatwo odnajdziesz w niej swoją lokalizację (w dowolnym miejscu Polsce) i wiele sprawdzonych biur księgowych. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na kilka aspektów:
Zweryfikuj czy
biuro rachunkowe ma certyfikaty?
Czy posiada referencje swoich klientów?
Ile i jakie posiada oceny/opinie?
Czy jest blisko twojego miejsca prowadzenia działalności?
Czy oferuje pomoc przy zakładaniu firmy?
Czy można przesyłać mu dokumenty on-line?

A co jeżeli znasz już jakieś biuro księgowe w okolicy? Na SumiennyKsiegowy.pl możesz łatwo skorzystać ze skutecznego mechanizmu weryfikowania certyfikatów. Wystarczy wpisać NIP sprawdzanego biura (dostępny w Internecie) i po chwili masz komplet informacji.

W naszej skromnej ocenie wybór dobrego księgowego to druga co do ważności decyzja przyszłego przedsiębiorcy.

Na przyszłość koniecznie poczytaj w jaki sposób przeprowadzana jest zmiana siedziby firmy lub nazwy, by później bez problemu wszystko załatwić.

Jeżeli wybrałeś jednak „drogę przez mękę” to czeka Cię rejestracja w CEIDG. Możesz to zrobić na dwa sposoby:
elektronicznie przez Internet
tradycyjnie (osobiście lub listownie)

Pierwszy wariant przewiduje dostęp do udogodnień i rejestracji online. Żeby z niej skorzystać należy złożyć wniosek o wpis do CEIDG przy użyciu formularza elektronicznego, który dostępny jest na stronie internetowej www.ceidg.gov.pl, w Biuletynie Informacji Publicznej Ministra Gospodarki albo za pośrednictwem elektronicznej platformy usług administracji publicznej (ePUAP). Generalnie jest to dosyć proste ale … wymaga posiadania kwalifikowanego podpisu cyfrowego. W twoim wypadku sprowadza się to odnalezienia dostawcy tej usługi. Następnie należy się do niego zgłosić (najlepiej osobiście), wykupić subskrypcję, zainstalować klucz w komputerze i złożyć podpis. Prędzej czy później i tak Cię to nie minie (chyba że lubisz osobiście odwiedzać urzędy) ale tę miłą chwilę dla fanów technologii IT można odłożyć korzystając z wyszukiwarki biur rachunkowych i wybierając swojego księgowego. Jeżeli jednak zdecydujesz się na zakup klucza i podpisu cyfrowego warto dodać, że wpis w CEIDG dokonywany zostanie z chwilą zamieszczenia danych w systemie teleinformatycznym. Ten radosny fakt następuje nie później niż następnego dnia roboczego po dniu wpływu wniosku, pod warunkiem, że został on poprawnie złożony.
Wariant drugi czyli tradycyjny jest prostszy technicznie i podobnie czasochłonny. Nie musisz kupować klucza cyfrowego, musisz jednak odwiedzić urząd gminy czy miasta (lub przesłać jej komplet dokumentów z tym, że twój podpis musi być poręczony notarialnie). Jeżeli udasz się osobiście, zostaniesz zweryfikowany przez urzędnika w kwestii potwierdzenia tożsamości i otrzymasz pokwitowanie przyjęcia wniosku.
Bez względu na to którą drogę wybierzesz finał poprawnie złożonego wniosku jest taki, żę CEIDG prześle niezbędne dane zawarte we wniosku (CEIDG-1) do  krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej (REGON). Składany wniosek jest również zgłoszeniem płatnika składek. Wniosek ten jest także zgłoszeniem oświadczenia o kontynuowaniu ubezpieczenia społecznego rolników (o ile nim jesteś i podlegasz ubezpieczeniu w KRUS). Wnioskodawca (czyli Ty) ma również możliwość dokonania wyboru formy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych albo wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej .Warto dodać, że jeżeli nie dokonasz tego na etapie rejestracji firmy, wówczas musisz zgłosić się w tym celu do urzędu skarbowego. Dodatkowa wizyta w urzędzie skarbowym może być konieczna także m.in. w celu rejestracji do podatku VAT. Niezbędne będzie także zgłoszenie się do ZUS celem dokonania zgłoszenia siebie i ewentualnych pracowników do ubezpieczenia społecznego. Warto więc rozważyć wybór korzystając z wyszukiwarki biur księgowych  i skorzystanie z jego pomocy. Pomoże zaoszczędzić to zbędnych wydatków i nerwów oraz czasu. A to jedyny zasób, którego nie można dokupić.